Z jaké nerezové oceli jsou příbory nejlepší?

10. října v 17:10

Druhů hutního materiálu máme opravdu mnoho. Mezi nejznámější se řadí hlavně plechy a nerezová ocel. Oba tyto hutní materiály v mnohých zpracováních máme ve své domácnosti.

Domácí kutilové mají například plechy udělanou střechu. Jedná se o opravdu dobré řešení, protože plechová střecha je fantastická, jelikož je odolnější než jiné varianty zakrývání střech. Co se však týká nerezu, z toho máme nejvíce k dispozici v kuchyni. V kuchyni se s nerezovými prvky setkáme třeba ve formě dřezu nebo hlavně u vaření – hrnce, příbory nebo i nože jsou z nerezu, ovšem každý vyjmenovaný je z jiného druhu nerezu. Nerezová ocel se totiž dělí na čtyři druhy, z nichž se samozřejmě pokaždé vyrábí něco jiného.

Mnoho lidí se však nerezu ve své domácnosti touží vyhnout. Místo nerezových spotřebičů se snaží mít bílé domácí spotřebiče, které nejsou opravdu nic hezkého a nejsou ani trochu vkusné. Je nutné zmínit, že řada lidí místo nerezových hrnců volí hliníkové, které se staly populární zejména v poslední době, protože jsou fantastické na omývání. V některých případech se ale nerezu nevyhneme. Je to zejména tehdy, kdy bychom chtěli jin, než nerezový dřez. Po dlouhém pátrání bychom ho možná našli, ale nerezový dřez se je zkrátka něco, bez čeho se v domácnosti neobejdeme. Dále pak třeba příbory. Pokud netoužíte po umělohmotných příborech, se kterými se většinou setkáváme na mnoha výletech, když toužíme po občerstvení, bohužel se nerezovým podobám nevyhneme. Můžeme si však vybrat, z jaké oceli budou příbory vyrobeny.

Vybírat můžeme ze dvou variant:

• Austenitická nerezová ocel

Tento druh oceli máme ve své domácnosti například v podobě dřezu. Je to asi nejčastější druh nerezové oceli, ze kterého se vyrábí právě kuchyňské spotřebiče a kuchyňské nádobí. Příbory jsou jedním z nejčastějších forem, kde se setkáte s austenitickou ocelí. Mimo to ji naleznete například v koupelně, a to v podobě kohoutků nebo sprchových koutů.

• Feritická nerezová ocel

Další možností je feritická nerezová ocel, která je velmi kujná. Mimo příborů ji najdete v podobě například výfuků nebo katalyzátorů. Po tomto zjištění ale asi nejspíše přejdete k prvnímu typu nerezové oceli, protože výfukové příbory nebudou zrovna sympatickou volbou.