Druhy nerezové oceli

12. dubna v 17:03

Nerez je součástí každé moderní domácnosti. Tento materiál se však nepoužívá pouze k účelům domácností, ale také v různých jiných průmyslových odvětvích. Pracují s ním velké škály různých firem, které se zaměřují na výrobu či prodej právě tohoto materiálu.

Mnoho dalších společností vyrábí z nerezové oceli spousty výrobků, které následně putují ke konečnému odběrateli. Pokud si však myslíte, že je nerez k vidění pouze v podobě kohoutků v koupelně, mýlíte se. Jedná se o několik druhů, jež tento materiál má. Jen jste o nich možná až do této chvíle neslyšeli.

1. Austenitická nerezová ocel

S tímto nejčastěji se vyskytovaným druhem nerezu se setkáte zejména v chemickém, těžařském, potravinářském a také farmaceutickém průmyslu. Používá se totiž nejvíce na výrobu chirurgických nástrojů. Pokud byste po tomto druhu oceli zatoužili ve své domácnosti, jistě nebudete muset hledat dlouho. Stačí se mrknout do příborníku nebo jen na celkový vzhled kuchyně. Z austenitické oceli je vyroben třeba příbor nebo dřez. Je extrémně odolná proti korozi a používá se nejčastěji tam, kde je velmi důležité dbát na hygienu.

2. Feritická nerezová ocel

Žádný uhlík ani nikl nenajdete u tohoto druhu oceli. Dlouhodobě odolává koroznímu prostředí mořské vody a jedná se o velmi kujný materiál. Nejvíce se ní setkáte například u automobilového průmyslu, kde se jedná o konkrétní výrobky, jako jsou výfuky nebo katalyzátory. Dále ji máte jistě doma, a to konkrétně v podobě typických dřezů nebo jiného kuchyňského vybavení. I příbory patří do této skupiny.

3. Martenzitická nerezová ocel

Pokud toužíte po magnetické oceli, která svou pevnost zvyšuje s příchodem a přívalem tepla, sáhněte po tomto druhu oceli. Neobsahuje nikl a je vážně extrémně pevná. Můžeme se s ní setkat třeba v různých odvětvích průmyslu nebo u konkrétních výrobků, mezi které patří třeba pumpy nebo nože.

4. Duplexní nerezová ocel

Čtvrtým a zároveň i posledním druhem je duplexní nerez, která se využívá zejména v odsolovacích zařízeních, dále na mořských pobřežích nebo ve výměnících tepla.